Madrid

Madrid asi není typické město, které byste navštívili jen kvůli památkám. Hlavní město Španělského království, stejně jako jakoukoliv destinaci ve Španělsku, si musíte prostě užít. A to není vůbec těžké. Třímiionové pulzující město vás vtáhne do svého víru života. Preferujete-li ale v klidu strávený čas, jsou tu pro vás celoročně otevřené terasy kaváren, které přímo vybízí zastavit se a jen vnímat atmosféru města.

DOPRAVA

Do Madridu se pohodlně dostanete přímým letem z Prahy nebo Vídně za 3 hodiny. Cestování po městě je díky 12 trasám metra jednoduché a metrem se dostanete kamkoliv.

Centrum Madridu projdete bez problémů pěšky. Osobně doporučuji vystoupit na Plaza España (zastávka metra Opera), která se nachází mezi královským palácem Palacio Real a náměstím Puerta de Sol.

CO BYSTE NEMĚLI MINOUT

Královský palác je považován za jednu z nejhezčích svateb města. Je dosud využíván králem k oficiálním příležitostem. Z nejnovějších listin je zde vystavena abdikace krále Juana Carlose I. a přísaha nového krále Felipe VI.

Náměstí Plaza Mayor patří k největšímu a nejkrásnějšímu náměstí v Madridu. Centrum dění se ale soustředí na náměstí Puerta del Sol. Zde se na Silvestra každoročně schází 25 tisíc lidí a na místních hodinách se pro celé Španělsko odpočítávají poslední sekundy starého roku. Mimo jiné se zde ale také pořádají různé protesty a demonstrace, i kvůli tomu zde vždy potkáte pár policejních aut.

Přes náměstí Puerta del Sol můžete pokračovat dál k náměstí Cibeles, které je i se svou fontánou jedním ze symbolů města. Přivezou-li fotbalisté nějaký ten pohár, vítají je Madriďané právě zde. O španělkém fotbalu by se dalo také rozepsat, ale ve spojitosti s Madridem se do toho raději pouštět nebudu. Hold, v naší rodině se volá pouze ¡Barca! ¡Barca!

Za náměstí Cibeles se nachází Puerta Alcalá, jedna z pěti původních bran do města a park se 118 ha, Parque de Retiro. Zbývá nám ještě navštívit jednu z hlavních tříd města Gran Vía. Je to ulice plná obchodů, kin a divadel a nově se jí přezdívá Madridský Broadway.

KUCHYNĚ

Určitě by byla škoda ve Španělsku neochutnat sušenou šunku – serrano nebo mořské plody. V cizím městě je ale těžké najít restauraci nebo bar, kde se vaří poctivě a nezneužívá se nevědomosti turistů. Zde platí jednoduché pravidlo – jíst tam, kde jedí místní.

Já si oblíbila restauraci na náměstí España, hned u již zmiňované zastávky metra Opera "La Taberna". Můžete zde pohodlně pojíst, nebo si dát jen něco rychlého ve španělském stylu – u baru. La Taberna nabízí široký výběr výborných tapas, což jsou menší porce španělských specialit, ochutnáte tak více různých pokrmů a jídlo je mnohem zábavnější. Skvělé typické jídlo přímo v centru, číšníci se usmívají a oslovují vás "guapa", co víc si přát?

Velmi moderní jsou také novodobé trhy, kam se chodí nejen nakoupit, ale hlavně posedět a najíst se. Jeden takový se nachází hned u Plaza Mayor. Na výběr je spousta sýrů, oliv a šunky, najdete zde ale také sushi, ústřice a mnohem více.

Madrid rozhodně stojí za návštěvu.